Odświeżanie pieczywa

Każde naturalne pieczywo czerstwieje tzn. traci wodę przez co staje się coraz bardziej suche. Jak temu zaradzić. Poniżej kilka prostych tipsów - możesz odświeżyć każde nasze pieczywo: chleb, bułki i bagietki, bułki słodkie a nawet pączki.Co ważne, odgrzewając pieczywo w piekarniku (polewając uprzednio wdoą) możemy doprowadzić nawet kilkudniowe, wysuszone pieczywo do efektu chrupiącego i miękkiego, niemal jak by było świeżo wypieczone.

A zanim przejdziemy do odświeżania pytanie jak przechowywać pieczywo:

Przechowuję na blacie ( nie w szafce) tam gdzie pieczywo ma przewiew, w bawełnianej lub lnianej szmatce. Dla mnie wtedy pieczywo zachowuje najdłużej właściwości. Mamy klientów którzy mówią, że przechowują je w lodówce. Dlatego zachęcam aby znaleźć optymalny dla siebie sposób przechowywania i wypróbować kilka możliwości.

Ogrzej pieczywo w piekarniku:

Najpierw skrop pieczywo sporą iloścą wody. Następnie włoż pieczywo do piekarnika, ustawiając temperaturę na około 150-180 stopni Celsjusza i podgrzewając je przez kilka minut, w zależności od rodzaju pieczywa. Uważaj, aby nie przesuszyć pieczywa i znajdź swój optymalny stopień chrupkości.    

Osobiście ustawiam na 180 stopni i włączam szybkie nagrzewanie - w momencie nagrzania - już u mnie pieczywo jest idealne do wyjęcia.

Użyj mikrofalówki:

Jeśli chcesz odświeżyć jedno lub dwa kawałki pieczywa, możesz umieścić je w mikrofalówce na kilka sekund, ale uważaj, aby nie przesuszyć pieczywa.     

Zamroź i rozmroź: 

Zożesz je zamrozić np cały chleb lub chleb pokrojony w kromki w zależności od preferencji. Można mrozić każde nasze pieczywo, mamy inormacje od klientów że mrożą bułki, chleby, bagietki, bułki słodkie, mini pizze oraz pączki.. Następnie, gdy chcesz je zjeść, wystarczy, że go rozmrozisz w temperaturze pokojowej lub w piekarniku. Moim patentem jest dzielnie chleba na pół władanie do woreczka foliowego ( wielorazowego) i mrożenie. Po czym wyjmuję połówkę i odmrażam. Pp rozmrożeniu połówkę chleba wkładam do piekarnika na 10 min na 200 stopni. To jak długi trzymasz chkeb w piekarniku zależy od jego mocy, oraz tego jak chesz aby skórka była przypieczona. Podpiecz do koloru brązowego :)     

Posmaruj masłem:

Możesz również posmarować kromki pieczywa masłem i podgrzać je w piekarniku lub na patelni, aby odświeżyć je i nadać im chrupkości. 

Idź do góry